17 czerwca 2016 Udostępnij

Warto szyfrować dane – kontenery

Metod chronienia się przed nieautoryzowanym dostępem do komputera czy telefonu jest wiele. Laptopa można położyć na szafie, poza zasięgiem dzieci, a ekran telefonu blokować kodem PIN. Są to jednak wszystko metody o bardzo ograniczonej skuteczności, które ani nie gwarantują efektów, ani nie są specjalnie wygodne.

W większości chronią też tylko przed bardzo ograniczonym wachlarzem zagrożeń. Skuteczniejszym rozwiązaniem mającym w dodatku charakter ogólny jest szyfrowanie swoich danych. Szyfrowanie jest wszędzie dookoła nas i kiedy rozmawiamy przez telefon lub sprawdzamy pocztę, automatycznie działa wiele mechanizmów szyfrowania chroniących nasze treści bez naszej wiedzy. W tym miejscu skupimy się jednak na aktywnym szyfrowaniu własnych danych.

Szyfrowanie

Szyfrowanie to takie przekształcenie informacji, by przypadkowa osoba nie mogła jej odczytać, a adresat mógł ją odszyfrować i odebrać. Metod szyfrowania jest wiele, ale konkretne rozwiązania są tutaj mniej ważne, niż zastosowany klucz szyfrowania i jego bezpieczeństwo, czyli fakt, że nikt niepożądany go nie zna. Nie mylmy też kodowania z szyfrowaniem. Kodowanie to inny zapis informacji, jak na przykład alfabet Morse’a, a szyfrowanie to zamienianie wiadomości w nieczytelny ciąg znaków.

Kontener

Bardzo prostą i skuteczną metodą szyfrowania danych poufnych jest stworzenie na urządzeniu specjalnego kontenera, czyli pojemnika, który po odpowiednim utworzeniu jest równocześnie plikiem na dysku i osobnym dyskiem, a przynajmniej tak rozpoznaje go system. Dane zapisywane na tym „dysku” są tak naprawdę umieszczane w kontenerze, który same w sobie jest zaszyfrowanym plikiem. Do jego utworzenia i obsługi potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, na przykład TrueCrypt. Skopiowanie takiego pliku nie ma żadnego sensu, ponieważ bez znajomości hasła, kontener nie może zostać otwarty. W praktyce oznacza to, że w ogóle często nie można stwierdzić, że dany plik jest kontenerem, a nawet jeśli ktoś posiada taką wiedzę, nie będzie mógł się zorientować, czy w kontenerze cokolwiek się znajduje.

Modernsafetystandards.pl