20 czerwca 2016 Udostępnij

Ciekawe filmy i książki z szyfrowaniem w tle

Przedstawiamy kultowe dzieła kinematografii oraz intrygującą książkę, w których głównym motywem jest szyfrowanie.

„Prawo ulicy” Davida Simona

W pierwszym sezonie tego kultowego serialu policja ma za zadanie rozpracować uliczny gang handlarzy narkotyków. Było to problematyczne, ponieważ uliczni żołnierze gangu stosowali do komunikacji między sobą oraz ze swoimi przełożonymi specjalnych numerów telefonu i krótkich informacji wysyłanych na pagery, tak jak teraz robi się to z wiadomościami sms. Informacje o jednorazowych numerach telefonu były im przesyłane w wiadomościach lub podawane w rozmowach telefonicznych, ale policja nigdy nie wiedziała, jaki to numer, ponieważ numery były szyfrowane. Przełomowe stało się założenie stróżów prawa, że stosowany kod musi być na tyle prosty, by murzyńska, niewykształcona młodzież handlująca na ulicy była w stanie go zapamiętać i efektywnie używać.

Rozwiązanie okazało się być banalnie proste, ponieważ użyto szyfru podstawiania „po przekątnej” na klawiaturze telefonu z budki telefonicznej. 2 to było 8, 1 to 9, a 5 zamieniano na 0 i odwrotnie.

„Zodiak” Davida Finchera

Film oparty jest na prawdziwej historii mordercy z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku, który domagał się od gazety publikowania jego zaszyfrowanych wiadomości pod groźbą dokonania kolejnych brutalnych morderstw. Jego działania wydawały się nie mieć żadnego wzoru, przez co policja zakładała, że ma do czynienia z grupą naśladowców. Gazeta odmówiła i zabójca nie spełnił swojej groźby, ale udowodnił, że jest tym, za kogo się podawał, poprzez ujawnienie szczegółów wcześniejszej zbrodni, których nie mógł znać nikt poza nim. Cały czas trwają próby odszyfrowania jego wiadomości, ale nie wiadomo nawet, czy to rzeczywiście jest jakiś szyfr.

„Cryptonomicon” Neala Stephensona

Autor jest prawdziwym fanatykiem szyfrów i fabułę swojej książki sięgającą od II wojny światowej aż po erę boomu internetowego wypełnia najróżniejszymi szyframi czy kodami. Nie robi tego w sposób subtelny i bynajmniej nie próbuje oczarować nas prostotą rozwiązań. Wręcz przeciwnie, autor nie ma oporów przed dokładnym rozpisywaniem formuł matematycznych oraz innych mechanizmów szyfrujących.

Modernsafetystandards.pl