13 czerwca 2016 Udostępnij

Szyfrowanie i łamanie kodów w literaturze

Szyfry, kody oraz hasła rozpalają naszą wyobraźnię, nie można więc dziwić się, że często stają się głównym motywem tak powieści, jaki i filmów przygodowych oraz szpiegowskich. Co ciekawe, niemal nigdy nie mamy w nich do czynienia z próbami łamania szyfrów, akcja koncentruje się zaś wokół odkodowanych informacji oraz momentu odkrycia rozwiązania przez jednego lub kilku bohaterów.

Oczywiście, jest to moment o kluczowym znaczeniu dla historii, prowadzi bowiem do rozwiązania sekretu. Publikacje zajmujące się tym, jak odszyfrować kod, są niezwykle rzadkie, nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale. Jedną z nich jest bez wątpienia „Złoty żuk” pióra Edgara Allana Poe. Tu cała historia jest opowiadana w pierwszej osobie i koncentruje się nad odczytywaniu zaszyfrowanego dokumentu. Prowadzi to do rozwiązania układanki, która ma wskazać drogę do ukrytego wcześniej skarbu. Zaszyfrowany tekst sprawia wrażenie całkowicie przypadkowych liczb oraz symboli, a fabuła noweli podąża ścieżką myśli jej głównego bohatera chcącego zanalizować, jak często dane litery i symbole pojawiają się w języku angielskim. W rezultacie próby zastępowania liter uzupełniane o wysuwane i obalane hipotezy odnoszące się do samej występującej częstotliwości, prowadzą do odczytania tekstu.

Co ciekawe, metoda opisana w noweli wcale nie jest typowa jedynie dla świata fikcji literackiej. Określa się ją mianem szyfrowania podstawieniowego i już w roku 1843, a więc wówczas, gdy Poe pisał swój tekst, wcale nie postrzegano jej jako czegoś niezwykłego. Ciągle jednak mamy do czynienia z jednym z pierwszych dzieł literackich, które skupiły swoją uwagę na systemach kryptograficznych.

Innym utworem poświęconym szyfrowaniu jest książka Dana Browna „Kod Leonarda da Vinci” ciesząca się wyjątkową popularnością wśród czytelników i budząca przerażenie w krytykach literackich narzekających na jej styl. Co ciekawe, nie jest to wcale jedyna powieść Browna, która porusza te tematykę, choć to ona zasługuje na szczególną uwagę ze względu na ogromny międzynarodowy sukces, jaki odniosła.

Modernsafetystandards.pl