27 czerwca 2016 Udostępnij

Czym tak naprawdę jest szyfrowanie?

Choć coraz więcej mówi się o RSA i AES, kluczach prywatnych i publicznych, szyfrowaniu symetrycznym i asymetrycznym, a także o podpisie cyfrowym i certyfikacji, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wiele osób czuje się zagubionych w gąszczu tego rodzaju pojęć.

Warto więc uzupełnić naszą wiedzę z zakresu kryptografii zwłaszcza, że może nam się ona przydać szybciej niż bylibyśmy skłonni przypuszczać. Nasz świat nie jest już tak bezpiecznym miejscem od czasu, w którym Edward Snowden poinformował o inwigilowaniu obywateli jako o praktyce stosowanej powszechnie i bez wyrzutów sumienia. Opublikowane przez niego dokumenty otworzyły wielu osobom oczy i przyczyniły się do tego, że nastąpił ogromny wzrost popularności szyfrowania. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że samo szyfrowanie narodziło się dopiero na początku dwudziestego pierwszego wieku. Już od dawna, z większym lub mniejszym powodzeniem, poszukujemy przecież sposobów na przekazywanie poufnych informacji.

Samo szyfrowanie to składający się często z wielu etapów proces, którego celem jest przekształcenie tekstu czytelnego dla człowieka na teoretycznie niemożliwy do zrozumienia ciąg znaków po to, aby doszło do jego utajnienia. Dla potrzeb szyfrowania tekst zrozumiały jest na ogół określany jako tekst jawny, a przekształcony tekst wynikowy jest znany jako tekst tajny, szyfrogram albo kryptogram. Szyfrowanie wykorzystuje specjalne funkcje matematyczne, a czynność odwrotna, a więc taka, która zamienia tekst tajny na jawny to deszyfrowanie znane też jako dekryptaż.

Szyfrowanie najczęściej stosowane jest po to, aby uniemożliwić informacjom poufnym dostanie się do powszechnego obiegu. Jednym z najbardziej znanych sposobów na szyfrowanie wiadomości jest tak zwany kod Cezara. Oczywiście, dziś kod polegający na podmienieniu liter uważamy za bardzo prosty, jego zastosowanie umożliwiało jednak rzymskiemu imperatorowi przekazywanie wiadomości o znaczeniu strategicznym. W szyfrze tym poszczególne litery tekstu jawnego mają swoje stałe odpowiedniki, a odszyfrowanie tekstu wymagało jego przesunięcia w określoną stronę.

Modernsafetystandards.pl