24 czerwca 2016 Udostępnij

Warto szyfrować dane – wprowadzenie

Od kiedy ludzie nauczyli się komunikować między sobą, rozwijane są metody komunikacji takiej, by nikt nie przechwycił jej treści. W Imperium Rzymskim panował na przykład zwyczaj golenia niewolników, zapisywania wiadomości na ich głowach i kiedy włosy odrosły, wysyłania ich do adresatów.

Pojemność potylicy niewolnika jest jednak na dzisiejsze czasy zdecydowanie za mała, proces jest zbyt powolny, a i o niewolników trudno, więc konieczne było wymyślenie lepszych i do tego skuteczniejszych sposobów. Co ciekawe, pierwsze komputery powstały do łamania szyfrów wojskowych, ale dzisiaj te same urządzenia mogą nam zapewnić bezpieczne szyfrowanie. I to zapewnić je każdemu, nie tylko wojsku czy rządom. Każdy z nas ma informacje może nie tyle tajne, co takie, które mimo wszystko nie powinny być jawne. Możemy mówić, że nie mamy nic do ukrycia, ale czy damy naszym dzieciom naszą historię wyszukiwania w Internecie lub czy udostępnimy nielubianemu szefowi nasze prywatne rozmowy o pracy? Raczej nie. Nikt pewnie nie będzie próbował się specjalnie włamać do naszych urządzeń, ale jeśli będą sobie spokojnie leżały na widoku, ktoś może na nich szybko sprawdzić swojego maila i z ciekawości zajrzeć też do naszych plików.

Nawet jeśli dostęp do takich danych nie byłby katastrofą, byłyby to zbędne problemy. Niezabezpieczony komputer to też okazja dla przestępców. W ostatnim czasie kradną oni wszystkie dane, które tylko mogą w nadziei, że gdzieś znajdą coś użytecznego. Mogą to być na przykład dane logowania do sklepu internetowego, w którym potem zrobią zakupy na nasze nazwisko. Może to też być skan naszego dowodu osobistego, a przestępca założy z jego pomocą konto w banku i narobi nam długów. Mówimy tutaj głównie o komputerach, ale dane na naszych telefonach są niejednokrotnie równie wrażliwe, jeśli nawet nie wrażliwsze. Telefony to dzisiaj główne narzędzie działania wielu osób i znajduje się na nich wszystko od spraw intymnych po zawodowe. Ich utrata może być gigantycznym kłopotem.

Modernsafetystandards.pl