1 lipca 2016 Udostępnij

Warto szyfrować dane – bezpieczeństwo kontenerów

Żeby zabezpieczyć swój kontener, trzeba stosować się do kilku prostych zasad. Jak zwykle w takich przypadkach, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest bowiem sam człowiek. Najważniejsze jest odpowiednie hasło.

Pełni ono podwójną funkcję: mechanizmu szyfrowania oraz zabezpieczenia przed odgadnięciem. Im bardziej skomplikowane hasło, tym wyższy stopień zaszyfrowania, a im bardziej złożone, tym mniejsza szansa, że ktoś je zgadnie. Wpisanie po prostu imienia żony może być problemem. Żeby dane były chronione, konieczne jest też przechowywanie ich na zaszyfrowanym dysku, czyli w kontenerze.

Taki dysk może mieć stałą literę, więc możemy nawet skonfigurować inne programy, by zapisywały automatycznie na nim swoje dane, na przykład odebrane maile. Nie wszystkie dane muszą trafiać do jednego kontenera. Nie ma żadnych ograniczeń w stosunku do ich tworzenia, więc możemy tworzyć kontenery z danymi, do których dostęp będzie miała jakaś inna osoba, ale tylko wybrane przez nas osoby i tylko do danych w tym jednym kontenerze. Dane są dostępne, kiedy dysk jest podłączony. Z tego powodu powinien być podłączony tylko wtedy, kiedy jesteśmy przy komputerze i realnie na nim pracujemy.

Dobre programy do szyfrowania są w stanie automatycznie odłączać kontener po wskazanym czasie nieaktywności. Jak w przypadku wszystkich innych danych, informacje z kontenera powinny mieć swoje kopie zapasowe. Może być to na przykład kopia samego kontenera w całości, co nie jest wcale złym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że jakiekolwiek uszkodzenie choćby jednego bita informacji w kontenerze spowoduje jego nieodwracalną utratę. Komputer musi być ponadto wolny od oprogramowania szpiegowskiego, kiedy korzystamy z kontenera lub go tworzymy. Jeśli w systemie działa keylogger i loguje wszystkie stuknięcia w klawiaturę, złodziej będzie posiadał hasło do kontenera i bez problemu go otworzy. Dlatego można korzystać z programów szyfrujących posiadających moduł antywirusowy lub po prostu zainstalować jakiegoś antywirusa na systemie z szyfrowaniem.

Modernsafetystandards.pl