29 czerwca 2016 Udostępnij

Jak zaszyfrować telefon z Androidem?

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że telefony wyposażone w system Android można postrzegać w kategoriach nośników zastraszającej ilości danych na nasz temat. Za ich pośrednictwem można dostać się między innymi do naszej poczty, krótkich wiadomości tekstowych i listy kontaktów, należy przy tym liczyć się z szansą na odkrycie naszego konta na portalach społecznościowych, zdjęć oraz filmów.

Okazuje się zresztą, że niebezpieczeństwo potrafi być jeszcze większe. Już choćby dlatego wskazane jest pozwolenie sobie na chwilę refleksji i zastanowienie się nad tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wspomniane dane dostały się w niepowołane ręce. Nie zawsze są to przyjemne myśli, trudno bowiem nie zgodzić się z tym, że liczba czarnych scenariuszy potrafi być niepokojąco duża. Android charakteryzuje się tym, że domyślnie daje każdemu użytkownikowi szansę na zabezpieczenie danych poprzez szyfrowanie.

Jest to rozwiązanie interesujące, wskazane jest więc zastanowienie się nad wcieleniem go w życie. Szyfrowanie telefonu ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa tych plików, które znajdują się na telefonie i przyczynia się do tego, że dostęp do nich staje się możliwy jedynie po użyciu specjalnego klucza. Jeśli go zabraknie, dostęp do wspomnianych plików nie będzie już możliwy i to nawet pomimo podłączenia go do komputera. Począwszy od wersji 3.0 systemu Android opcja ta jest dostępna dla każdego użytkownika, a sam dostęp do niej staje się możliwy z poziomu ustawień urządzenia. Oczywiście, sam czas szyfrowania może być różny i jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaka ilość danych znajduje się na urządzeniu. Już po zaszyfrowaniu samo dostanie się do telefonu staje się przy tym możliwe jedynie po podaniu hasła.

Co więcej, czynność ta musi zostać wykonana każdorazowo po starcie systemu i odblokowaniu ekranu. Największą korzyścią płynącą z szyfrowania telefonu z Androidem wydaje się ochrona danych przed dostępem do nich ze strony osób niepowołanych. Warto jednak pamiętać, że jest to również rozwiązanie chroniące nasze dane, jeśli zdecydujemy się sprzedać telefon.

Modernsafetystandards.pl